Luottamusmiehet

Tällä sivulla löytyy Jyty Metropoli ry:n työpaikoilla olevien Jytyn pääluottamusmiesten ja osan luottamusmiehistä yhteystiedot.

Ylimpänä on Helsingin kaupunki, sitten Vantaan kaupunki ja alimmaisena konsernin osakeyhtiöt, kuntayhtymät ja muut työnantajat.

-----------------------------------------

HELSINGIN KAUPUNGIN  PÄÄLUOTTAMUS- JA LUOTTAMUSMIEHET  KAUDELLA 2017-2018

Pääluottamusmiesten toimialueet ovat keskushallinnon ja toimialueiden mukaiset ja luottamusmiesten joko palvelukokonaisuus- tai liiikelaitoskohtaisia.


Pääluottamusmiehen toiminta pitää sisällään toimialueensa neuvottelutoiminnan sekä työehto- että yhteistoimintaneuvottelujen osalta.

Yhteistoiminnan edustajina toimii  erilaisissa yt-elimissä pääsääntöisesti pää- tai luottamusmies. 


KESKUSHALLINNON TOIMIALUE

pääluottamusmies Maija Ruotsalainen, 040 671 8231, maija.ruotsalainen@hel.fi
varapääluottamusmies

Kanslia
luottamusmies Timo Tuovinen
varalm              Pekka Esala

Palvelukeskus
luottamusmies Niina Nyman

Stara
luottamusmies Ville Hartikainen
varalm             Pekka Stenius


KAUPUNKIYMPÄRISTÖN TOIMIALUE

pääluottamusmies Johanna Puska, 040 334 0435, johanna.puska@hel.fi
varapääluottamusmies

Hallinto
luottamusmies Anne Renqvist
varalm             Marita Yau

Palvelut ja luvat
luottamusmies avoin
varalm

Maankäyttö ja rakentaminen
luottamusmies   avoin

Rakennukset ja yleiset alueet
luottamusmies  Anneli Lehtonen

 
HKL
luottamusmies Anneli Honkala (Jyly) 
varaluottamusmies 

Pelastuslaitos
luottamusmies        Arja Hellstén
varaluottamusmies Nina Huovilainen


KULTTUURI JA VAPAA-AJAN TOIMIALUE

pääluottamusmies Antti Pajala, 050 402 5809, antti.pajala@hel.fi
varapääluottamusmies
 

Hallinto
luottamusmies Arja Eloranta
varalm              Pirjo Palamaa

Liikunta
luottamusmies 
varalm

Nuoriso
luottamusmies Terttu Ylönen
varalm

Kulttuuri
luottamusmies Kiamars Baghbani
varalm              Ville Martikainen

 

KASVATUKSEN JA KOULUTUKSEN TOIIMIALUE

pääluottamusmies Kaisa Soininen, 050 368 6637, kaisa.soininen@hel.fi
varapääluottamusmies

Hallinto
luottamusmies  Maija Isola
varalm               Susanna Pietilä

Vaka
luottamusmies  Kirsi Jaakkola
varalm               Katri Periaho

Lukio- ja ammatillinen
luottamusmies   Ulla Melen-Vaisto
varalm                Susanna Mähönen

Perusopetus
luottamusmies   Pihla Alava
varalm

Ruotsinkielinen
luottamusmies
varalm


SOTE TOIMIALUE

pääluottamusmies Liisa Paavola, 09 310 43854, liisa.paavola@hel.fi
varapääluottamusmies 
 

Hallinto
luottamusmies avoin
varalm

Peso
luottamusmies Teija Toikka
varalm              

Tepa
luottamusmies   Eeva Laine 
varalm               Jouni Susi

Skh
luottamusmies        Sari Kuosku
varaluottamusmies Anita Toivola

 -----------------------------------

VANTAAN KAUPUNKI
 

pääluottamusmies Arja Karppinen, 040 763 2110, arja.karppinen@vantaa.fi
varapääluottamusmies

Maankäytön, rakentamisen ja ympäristön toimiala

-----------------------------------

 

MUIDEN TYÖNANTAJIEN PÄÄLUOTTAMUS- JA LUOTTAMUSMIEHET 2017-2018

Palmia Oy
pääluottamusmies Merja Liespalo, 040 334 5919, merja.liespalo@palmia.fi 
varapääluottamusmies Heidi Kontturi


Helsingin Satama Oy
pääluottamusmies Tero Hinttaniemi, 09 310 33793, tero.hinttaniemi@hel.fi


Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY
pääluottamusmies Sari Nieminen, 09 1561 3186, 050 304 6706, sari.nieminen@hsy.fi
varapääluottamusmies Merja Huotari

luottamusmies Merja Huotari
varaluottamusmies Airi Vahvaselkä


Helsingin seudun liikenne HSL
pääluottamusmies Irmeli Molin, 050 412 1929, irmeli.molin@hsl.fi, Jyly
varapääluottamusmies Auli Käyhkö, Jyly

luottamusmies Arne Saastamoinen, Jyly
varaluottamusmies Jarmo Vaarala, Jyly


Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri HUS                                                                  pääluottamusmies Anja Lehtosaari, 0400 789 582, anja.lehtosaari@hus.fi

                                                                                
Metropolia Ammattikorkeakoulu Oy
pääluottamusmies Eeva Puttonen, 040 834 3360, eeva.puttonen@metropolia.fi
varapääluottamusmies Kaisa Nissinen


MetropoliLab Oy
pääluottamusmies Joni Niemi, 010 391 3411, joni.niemi@metropolilab.fi
varapääluottamusmies 
 

Kalliola Oy – Uudet setlementtiratkaisut
luottamusmies Jarkko Ruokonen, jarkko.ruokonen@kalliola.fi