Luottamusmiehet

Tällä sivulla löytyy Jyty Metropoli ry:n työpaikoilla olevien Jytyn pääluottamusmiesten ja osan luottamusmiehistä yhteystiedot.

Ylimpänä on Helsingin kaupunki, sitten Vantaan kaupunki ja alimmaisena konsernin osakeyhtiöt, kuntayhtymät ja muut työnantajat.

-----------------------------------------

HELSINGIN KAUPUNGIN  PÄÄLUOTTAMUS- JA LUOTTAMUSMIEHET  KAUDELLA 2019-2020

Pääluottamusmiesten toimialueet ovat keskushallinnon ja toimialueiden mukaiset ja luottamusmiesten joko palvelukokonaisuus- tai liiikelaitoskohtaisia.


Pääluottamusmiehen toiminta pitää sisällään toimialueensa neuvottelutoiminnan sekä työehto- että yhteistoimintaneuvottelujen osalta.

Yhteistoiminnan edustajina toimii  erilaisissa yt-elimissä pääsääntöisesti pää- tai luottamusmies. 


KESKUSHALLINNON TOIMIALUE

pääluottamusmies Maija Ruotsalainen, 040 671 8231, maija.ruotsalainen@hel.fi
varapääluottamusmies Timo Tuovinen

Kanslia
luottamusmies Timo Tuovinen
varalm              Sanna Selkiaho

Palvelukeskus
luottamusmies Mervi Romppanen
varalm             Niina Nyman

Stara
luottamusmies Jari Kyngäs
varalm              Pekka Stenius


KAUPUNKIYMPÄRISTÖN TOIMIALUE

pääluottamusmies Johanna Puska, 040 334 0435, johanna.puska@hel.fi
varapääluottamusmies Anne Renqvist

Hallinto
luottamusmies Anne Renqvist
varalm             

Palvelut ja luvat
luottamusmies Katja Ylennysmäki
varalm              Patrick Wikblad

Maankäyttö ja rakentaminen
luottamusmies   avoin
varalm

Rakennukset ja yleiset alueet
luottamusmies  Anneli Lehtonen
varalm

 
HKL
luottamusmies Anneli Honkala (Jyly) 
varalm

Pelastuslaitos
luottamusmies  Arja Hellstén
varalm              Nina Huovilainen


KULTTUURI JA VAPAA-AJAN TOIMIALUE

pääluottamusmies Antti Pajala, 050 402 5809, antti.pajala@hel.fi
varapääluottamusmies
 

Hallinto
luottamusmies  Arja Eloranta
varalm              Pirjo Palamaa

Liikunta
luottamusmies  Maria Nyström
varalm

Nuoriso
luottamusmies  Terttu Ylönen
varalm

Kirjasto
luottamusmies Ville Martikainen
varalm              Linnea Lindman

Kulttuuri
luottamusmies  avoin
varalm

 

KASVATUKSEN JA KOULUTUKSEN TOIMIALUE

pääluottamusmies Kirsi Jaakkola, 050 368 6637, kirsi.jaakkola@hel.fi
varapääluottamusmies

Hallinto
luottamusmies   Maija Isola
varalm               Susanna Pietilä

Vare
luottamusmies   plm Kirsi Jaakkola
varalm             

Lukio- ja ammatillinen
luottamusmies   Ulla Melen-Vaisto
varalm               Susanna Mähönen

Perusopetus
luottamusmies   Pihla Alava
varalm

Ruotsinkielinen
luottamusmies
varalm


SOTE TOIMIALUE

pääluottamusmies Liisa Paavola, 09 310 43854, liisa.paavola@hel.fi
varapääluottamusmies Sari Kuosku
 

Hallinto
luottamusmies  Senja Tallberg
varalm

Perhe- ja sosiaalipalvelut
luottamusmies  Teija Toikka
varalm               Tuomo Koskinen

Terveys-ja päihdepalvelu
luottamusmies  Jouni Susi
varalm            

Sairaala-, kuntoutus- ja hoivapalvelut
luottamusmies  Sari Kuosku
varalm               Helena Siltala

 -----------------------------------

VANTAAN KAUPUNKI
 

pääluottamusmies Arja Karppinen, 040 763 2110, arja.karppinen@vantaa.fi
varapääluottamusmies  Minna Karttunen

Kaupunkistrategian ja johdon toimiala
luottamusmies   Sirpa Apell
varalm

Kaupunkikulttuurin toimiala, KAKU
luottamusmies
varalm

Kaupunkiympäristön toimiala, KATO
luottamusmies   Jaakko Perttunen
varalm

Kasvatuksen ja oppimisen toimiala, KASO
luottamusmies   
varalm

Soster
Perhepalvelut

luottamusmies   Sari Luostarinen 
varalm
Terveyspalvelut, vahva sekä talous- ja hallintopalvelut​
luottamusmies   Minna Karttunen
varalm
 

-----------------------------------

Vantaan tilapalvelut Vantti Oy

pääluottamusmies 

----------------------------------

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri HUS

 

pääluottamusmies Anne Siivonen (koordinoiva), 050 427 0230, anne.siivonen(at)hus.fi, Jyty HYKS ry 
pääluottamusmies Airi Järvinen, Jyty HYKS ry

(pääluottamusmiesten toimialueet tarkentuvat myöhemmin)

HUS-Tukipalvelut
luottamusmies          Aila Julkunen (Aula- asiointi- ja puhelinpalvelut sekä potilas- ja henkilöstöruokailu), Jyty HYKS ry
luottamusmies          Katja Manninen (Talous- ja henkilöstöpalvelut)
luottamusmies          Sari Puhakka (Laitoshuoltopalvelut), Jyty HYKS ry
luottamusmies          Toni Ohvo (Osastonsihteeri- ja tekstinkäsittelypalvelut)

HYKS
luottamusmies          
luottamusmies          Tarja Lindfors (pää ja kaulakeskus)
varalm                       Kirsi Käppi (pää ja kaulakeskus), Jyty HYKS ry

 

HUS-KIINTEISTÖT OY
pääluottamusmies    Rauno Tikkanen, Jyty HYKS ry

 

 -----------------------------------

MUIDEN TYÖNANTAJIEN PÄÄLUOTTAMUS- JA LUOTTAMUSMIEHET 2019-2020

Palmia Oy
pääluottamusmies Merja Liespalo, 040 334 5919, merja.liespalo@palmia.fi 
varapääluottamusmies


Helsingin Satama Oy
pääluottamusmies Tero Hinttaniemi, 09 310 33793, Tero.Hinttaniemi@portofhelsinki.fi


Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY
pääluottamusmies Merja Huotari​, 050 318 1133, merja.huotari@hsy.fi
varapääluottamusmies Mika Mäntysalo

luottamusmies Mika Mäntysalo
varaluottamusmies


Helsingin seudun liikenne HSL
pääluottamusmies Pasi Niinikoski, 040 536 2914, pasi.niinikoski@gmail.com (Jyly ry)
varapääluottamusmies 

luottamusmies
varaluottamusmies

                                                                                
Metropolia Ammattikorkeakoulu Oy
pääluottamusmies Eija Vanhanen, 040 167 6289, eija.vanhanen@metropolia.fi
varapääluottamusmies 


MetropoliLab Oy
pääluottamusmies Milja Kalso, milja.kalso@metropolilab.fi
varapääluottamusmies 

Kalliola Oy – Uudet setlementtiratkaisut
luottamusmies Jarkko Ruokonen, jarkko.ruokonen@kalliola.fi