Luottamusmiehet

Tällä sivulla löytyy Jyty Metropoli ry:n työpaikoilla olevien Jytyn pääluottamusmiesten ja osan luottamusmiehistä yhteystiedot.

Ylimpänä on Helsingin kaupunki, sitten Vantaan kaupunki ja alimmaisena konsernin osakeyhtiöt, kuntayhtymät ja muut työnantajat.

HELSINGIN KAUPUNGIN PÄÄLUOTTAMUSMIEHET  JA LUOTTAMUSMIEHET  KAUDELLA 2021-2024

Pääluottamusmiesten toimialueet ovat keskushallinnon ja toimialueiden mukaiset ja luottamusmiesten joko palvelukokonaisuus- tai liikelaitoskohtaisia.

Pääluottamusmiehen toiminta pitää sisällään toimialueensa neuvottelutoiminnan sekä työehto- että yhteistoimintaneuvottelujen osalta.

Yhteistoiminnan edustajina toimii  erilaisissa yt-elimissä pääsääntöisesti pää- tai luottamusmies. 


KESKUSHALLINNON TOIMIALUE

pääluottamusmies Maija Ruotsalainen, 040 671 8231, maija.ruotsalainen@hel.fi
varapääluottamusmies Mervi Romppanen

Kanslia
luottamusmies Kaarina Salminen
varalm              Sanna Selkiaho

Palvelukeskus
luottamusmies Mervi Romppanen
varalm             Niina Nyman

Stara
luottamusmies Jari Kyngäs
varalm              Pekka Stenius


KAUPUNKIYMPÄRISTÖN TOIMIALUE

pääluottamusmies Johanna Puska, 040 334 0435, johanna.puska@hel.fi
varapääluottamusmies Anne Renqvist

Hallinto
luottamusmies Anne Renqvist
varalm             Liisa Puumalainen

Palvelut ja luvat
luottamusmies Katja Ylennysmäki
varalm              Patrick Wikblad

Maankäyttö ja rakentaminen
luottamusmies   avoin
varalm

Rakennukset ja yleiset alueet
luottamusmies  Anneli Lehtonen
varalm

HKL
luottamusmies Jan Saikkonen (Jyly) 
varalm              

Pelastuslaitos
luottamusmies  Arja Hellstén
varalm              Naima El Issaoui


KULTTUURI JA VAPAA-AJAN TOIMIALUE

pääluottamusmies Antti Pajala, 050 402 5809, antti.pajala@hel.fi
varapääluottamusmies Arja Eloranta

Hallinto
luottamusmies  Arja Eloranta
varalm              Pirjo Palamaa

Liikunta
luottamusmies  
varalm

Nuoriso
luottamusmies  Terttu Ylönen
varalm

Kirjasto
luottamusmies Linnea Lindman
varalm             Ville Martikainen

Kulttuuri
luottamusmies  avoin
varalm


KASVATUKSEN JA KOULUTUKSEN TOIMIALUE

pääluottamusmies Kirsi Jaakkola, 050 368 6637, kirsi.jaakkola@hel.fi
varapääluottamusmies Ulla Melén

Hallinto
luottamusmies   Pirjo Meriläinen
varalm                Maija Isola

Vare
luottamusmies   Riikka Seppänen
varalm                Linnea Lagus

Lukio- ja ammatillinen
luottamusmies   Ulla Melén
varalm                Susanna Mähönen

Perusopetus
luottamusmies   
varalm

Ruotsinkielinen
luottamusmies   Mona Aho
varalm


SOTE TOIMIALUE

pääluottamusmies Sari Kuosku, 050 593 1321, sari.kuosku@hel.fi
varapääluottamusmies Jouni Susi

Hallinto
luottamusmies  Senja Tallberg
varalm

Perhe- ja sosiaalipalvelut
luottamusmies  Teija Toikka
varalm               Tuomo Koskinen

Terveys-ja päihdepalvelu
luottamusmies  Jouni Susi
varalm            

Sairaala-, kuntoutus- ja hoivapalvelut
luottamusmies   Helena Siltala
varalm               Anna-Maija Ohvo

 -----------------------------------

VANTAAN KAUPUNKI

pääluottamusmies Arja Karppinen, 040 763 2110, arja.karppinen@vantaa.fi
varapääluottamusmies  

Kaupunkistrategian ja johdon toimiala
luottamusmies   Sirpa Apell
varalm               Mika Keinänen

Kaupunkikulttuurin toimiala, KAKU
luottamusmies
varalm

Kaupunki&ympäristön toimiala, KATO
luottamusmies   Jaakko Perttunen
varalm                Iiro Auranen

Kasvatuksen ja oppimisen toimiala, KASO
luottamusmies    Anu Nieminen
varalm                Merja Roikonen

Soster
luottamusmies    Minna Karttunen
varalm


-----------------------------------

Vantaan tilapalvelut Vantti Oy

pääluottamusmies 

----------------------------------

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri HUS

pääluottamusmies Anne Siivonen (koordinoiva), 050 427 0230, anne.siivonen(at)hus.fi, Jyty HYKS ry 
pääluottamusmies Tuuli Urpela, 040 746 1238, tuuli.urpela(at)hus.fi

(pääluottamusmiesten toimialueet tarkentuvat myöhemmin)

luottamusmies Toni Ohvo (HUS Asvia)

luottamusmies Joona Kolehmainen (HUS Asvia)

luottamusmies Aila Julkunen (HUS Asvia), Jyty HYKS ry 

luottamusmies Sari Hovinmaa (HUS Asvia)

luottamusmies Tarja Lindfors (HUS Asvia), Jyty HYKS ry 

varaluottamusmies Jukka Tanninen (HUS Asvia)

luottamusmies Tarja Rättö (HUS Logistiikka), Jyty HYKS ry 

luottamusmies Pertti Kultanen (HUS Asvia)

luottamusmies Taija Huittinen (Diagnostiikkakeskus), Jyty HYKS ry 


HUS-KIINTEISTÖT OY
pääluottamusmies

------------------------------------

MUIDEN TYÖNANTAJIEN PÄÄLUOTTAMUS- JA LUOTTAMUSMIEHET 2021-2024

Palmia Oy
pääluottamusmies Merja Liespalo, 040 334 5919, merja.liespalo@palmia.fi
varapääluottamusmies Timo Heinonen

Helsingin Satama Oy
luottamusvaltuutettu Tero Hinttaniemi, 09 310 33793, Tero.Hinttaniemi@portofhelsinki.fi

Helsingin seudun liikenne (HSL)
pääluottamusmies Pasi Niinikoski, Pasi.Niinikoski@hsl.fi

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY
pääluottamusmies Merja Huotari, 050 318 1133, merja.huotari@hsy.fi
                                                                                
Metropolia Ammattikorkeakoulu Oy
pääluottamusmies Eija Vanhanen, 040 167 6289, eija.vanhanen@metropolia.fi

MetropoliLab Oy
pääluottamusmies Milja Kalso, milja.kalso@metropolilab.fi

Kirkkopalvelut ry, STEP-koulutus
pääluottamusmies Päivi Bragge, paivi.bragge@step.fi